Add a cover

General information  

Tags  

Alias  

Ratings

This media has not been rated yet.
Be the first one!

To rate this media or to interact with your friends, create a free mediatly account. You'll also be able to collaborate with our growing community and make it you digital entertainment center.

Friends who like

Sign up to see which of your friends like this.

Linked media  

Linking media

Mediatly © 2013

Mediatly, The multimedia social network

Discover new movies and TV shows to watch, novels or comics to read, music to hear and games to play thanks to your friends. It's fast, free, simple and enjoyable!
To start discover a new world, Sign up for free

  
Industrial Light & Magic (1975)

This version of the card is from another language than your preferences.

Type :  

  Summary  

Industrial Light & Magic - założona w 1975 przez George Lucasa wytwórnia filmowa będąca częścią Lucasfilm, odpowiedzialna za tworzenie efektów specjalnych w praktycznie każdym filmie tego reżysera. Lucas założył ILM po tym jak zlikwidowano studio efektów specjalnych należące do wytwórni 20th Century Fox, w której miał realizować Gwiezdne wojny. Aktualnie siedziba wytwórni mieści się w Letterman Digital Arts Center w San Francisco.

W trakcie pracy nad Imperium kontratakuje ekipa efektow wizualnych filmu została oficjalnie przemianowana na Industrial Light and Magic z siedzibą w chrabstwie Marin w Kalifornii. Od tego momentu studio zaangażowało się w prace nad efektami specjalnymi do prawie 300 filmów, m.in.: Park Jurajski, Kto wrobił królika Rogera?, Otchłań, Terminator, Transformers, Faceci w czerni, Avatar, Jestem numerem cztery oraz serie Gwiezdne wojny, Piraci z Karaibów, serie przygód o Indiana Jonesie i Harrym Potterze.

Oprócz Lucasa ILM współpracuje również z Stevenem Spielbergiem nad większością filmów w jego reżyserii oraz niektórymi których jest producentem.

Do roku 2009 ILM otrzymało 15 Oscarów za najlepsze efekty specjalne oraz 23 nominacje.

  Biography  

Show more

  VideoMovie

  Photos    

  Videos  

  Press reviews    

  User reviews

  Sources

Whole or part of the information contained in this card come from the Wikipedia article "Industrial Light & Magic", licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.