Add a cover

General information  

Links  

Tags  

Alias  

  • Bardem Javier

Ratings

Rating:

To rate this media or to interact with your friends, create a free mediatly account. You'll also be able to collaborate with our growing community and make it you digital entertainment center.

Friends who like

Sign up to see which of your friends like this.

Linked media  

Linking media

Mediatly © 2013

Mediatly, The multimedia social network

Discover new movies and TV shows to watch, novels or comics to read, music to hear and games to play thanks to your friends. It's fast, free, simple and enjoyable!
To start discover a new world, Sign up for free

  
Javier Bardem (1969)

Javier Ángel Encinas Bardem

This version of the card is from another language than your preferences.

Type :  

  Summary  

Javier Ángel Encinas Bardem – hiszpański aktor. Zdobywca Oscara .

  Biography  

Jego dziadkowie Matilde Muñoz Sampedro i Rafael Bardem oraz jego matka Pilar Bardem byli aktorami. Jest siostrzeńcem reżysera, Juana Antonia Bardem. Jego kuzyn Miguel również jest reżyserem. Zanim poświęcił się aktorstwu grał w hiszpańskiej drużynie rugby i studiował malarstwo w Escuela de Artes y Oficios.

W wieku 11 lat zagrał niewielką rolę w El poderoso influjo de la luna. W 1990 roku dostał pierwszą rolę w filmie Bigasa Luny - Lulu (Las edades de Lulú). Później pracował przy jego trylogii Szynka, szynka (Jamón, jamón. 1992), Macho , Księżyc i pierś .

Następnie zagrał w filmach Perdita Durango i Drżące ciało. Po roli w filmie Zanim zapadnie noc został pierwszym hiszpańskim aktorem nominowanym do Oscara. Światową sławę przyniosła mu główna rola w filmie W stronę morza. W 2008 zdobył Oscara za rolę drugoplanową w filmie braci Coen To nie jest kraj dla starych ludzi.

Show more

  Played TV shows  

  VideoMovie

  Crew    

  Companies    

  Photos    

  Videos  

  Press reviews    

  User reviews

  Sources

Whole or part of the information contained in this card come from the Wikipedia article "Javier Bardem", licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.