Add a cover

General information  

Release info  

 • Friday 25 May 1990
  Rating : ---
  Quantity : ---
 • Wednesday 11 July 1990
  Rating : ---
  Quantity : ---
 • Wednesday 18 July 1990
  Rating : ---
  Quantity : ---

Alias  

 • Hispanoamérica
 • Regreso al futuro III
 • Volver al futuro parte III

Ratings

Rating:

To rate this media or to interact with your friends, create a free mediatly account. You'll also be able to collaborate with our growing community and make it you digital entertainment center.

Friends who like

Sign up to see which of your friends like this.

Linked media  

Linking media

Mediatly © 2013

Mediatly, The multimedia social network

Discover new movies and TV shows to watch, novels or comics to read, music to hear and games to play thanks to your friends. It's fast, free, simple and enjoyable!
To start discover a new world, Sign up for free

  
Back to the Future Part III (1990)

Powrót do przyszłości III

This version of the card is from another language than your preferences.

Type :   Production countries :  

  Summary  

Doktor Emmett Brown zostaje przypadkiem wysłany do roku 1885. Marty, który nadal znajduje się w 1955 roku, dostaje od listonosza 70-letni list, w którym Emmett zapewnia go, że ma się dobrze. Prosi też aby po powrocie w rok 1985 zniszczył wehikuł czasu. W przygotowaniu się do podróży we własne czasy pomóc ma Marty'emu Doktor z lat 50. Jednak podobnie jak w I części trylogii, Emmett nie chce wierzyć w tę historię, uznając Marty'ego za wytwór swojej wyobraźni - do czasu przeczytania listu. Znajdują się w nim również wskazówki na temat miejsca ukrycia wehikułu czasu. Po wydobyciu wehikułu, Marty i doktor szykują się do odjazdu, lecz ówczesny pies Browna, Kopernik, znajduje grób Emmeta z czasów Dzikiego Zachodu. W zaistniałej sytuacji Marty decyduje się odnaleźć doktora Browna. Doktor na wieść o grożącej mu śmierci decyduje się wrócić z Martym do roku 1985 i ostatecznie zniszczyć wehikuł. Niestety z przedziurawionego baku wyciekła benzyna i wehikuł czasu nie był w stanie rozpędzić się do 88 mil na godzinę. Ponadto, sprawę komplikują nowa znajomość Browna oraz zatargi Marty'ego z przodkiem Biffa - "Wściekłym Psem" Tannenem.

  Detailed    

  Places of action    

  Crew    

  Companies    

  Photos    

  Videos  

  Press reviews    

  User reviews

  Sources

Whole or part of the information contained in this card come from the Wikipedia article "Назад в будущее 3", licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.