Add a cover

General information  

  • Date of birth : 19/09/1964

Links  

Alias  

  • Marber Patrick

Ratings

This media has not been rated yet.
Be the first one!

To rate this media or to interact with your friends, create a free mediatly account. You'll also be able to collaborate with our growing community and make it you digital entertainment center.

Friends who like

Sign up to see which of your friends like this.

Linked media  

Linking media

Mediatly © 2013

Mediatly, The multimedia social network

Discover new movies and TV shows to watch, novels or comics to read, music to hear and games to play thanks to your friends. It's fast, free, simple and enjoyable!
To start discover a new world, Sign up for free

  
Patrick Marber (1964)

This version of the card is from another language than your preferences.

Type :  

  Summary  

Patrick Marber (ur.19 września 1964 w Londynie) – brytyjski pisarz, scenarzysta.

  Biography  

Ukończył Wadham College w Oksfordzie.

Początkowo występował jako aktor specjalizujący się w monologach komediowych. W późniejszym czasie zainteresował się dramatopisarstwem. Jego pierwszą sztuką było "Dealer's Choice" , wystawiane początkowo w Royal National Theatre, a następnie na West Endzie. Tekst ten doczekał się licznych adaptacji na całym świecie .

Druga sztuka Marbera "Bliżej" ("Closer"),miała swoją premierę w Royal National Theatre w maju 1997 roku. Tekst ten stał się międzynarodowym "przebojem" i doczekał się adaptacji w ponad stu miejscach na całym świecie i w przeszło trzydziestu językach (w Polsce m.in. w reż. Marty Ogrodzińskiej na Scenie Margines Teatru im. Jaracza w Olsztynie, w reż. Karoliny Szymczyk w Teatrze Nowym w Łodzi, w reż. Norberta Rakowskiego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, czy też w reż. Kuby Kowalskiego, Teatr Nowy w Krakowie, a także w reż. Marcina Sosnowskiego w Teatrze Ateneum w Warszawie).Jego najnowsza sztuka "Howard Katz" miała swą premierę w Royal National Theatre w 2001.

Oprócz reżyserowania swoich własnych sztuk, Marber wyreżyserował także "1953" Craiga Raine'a, "Blue Remembered Hills" Dennisa Pottera, "The Old Neighbourhood" David Mameta czy "The Caretaker" Harolda Pintera. Dał się także poznać jako aktor w sztuce Davida Mameta "Speed-the-Plow" wyreżyserowanej przez Petera Gilla oraz rozlicznych produkcjach filmowych.

W 2004 r. Marber dokonał adaptacji swojej sztuki "Bliżej" na potrzeby kina. Film wyreżyserowany przez Mike'a Nicholsa z Natalie Portman, Julią Roberts, Judem Law oraz Clive'em Owen w rolach głównych okazał się sukcesem i został nominowany do wielu nagród. Obecnie w trakcie realizacji są kolejne dwa filmy, których scenariusze adaptował Marber na podstawie "Asylum" Patricka McGratha oraz "Notes on a Scandal" Zoe Heller.

Show more

  Played TV shows  

  VideoMovie

  VideoTvShow

  VideoTvShowSeason

  Crew    

  Companies    

  Photos    

  Videos  

  Press reviews    

  User reviews

  Sources

Whole or part of the information contained in this card come from the Wikipedia article "Patrick Marber", licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.