Add a cover

General information  

Links  

Release info  

Tags  

Alias  

  • Onkruid vergaat niet

Ratings

This media has not been rated yet.
Be the first one!

To rate this media or to interact with your friends, create a free mediatly account. You'll also be able to collaborate with our growing community and make it you digital entertainment center.

Friends who like

Sign up to see which of your friends like this.

Linked media  

Linking media

Mediatly © 2013

Mediatly, The multimedia social network

Discover new movies and TV shows to watch, novels or comics to read, music to hear and games to play thanks to your friends. It's fast, free, simple and enjoyable!
To start discover a new world, Sign up for free

  
La Zizanie (1978)

Panowie, dbajcie o żony

This version of the card is from another language than your preferences.

Type :   Production countries :  

  Summary  

Guillaume Daubray-Lacaze, mer niewielkiego miasteczka na francuskiej prowincji, zajmuje się również produkcją odświeżaczy powietrza. Model CX22 spotyka się z ogromnym zainteresowaniem japońskiej delegacji, która podpisuje z producentem kontrakt na 3000 egzemplarzy. Daubray-Lacaze ma tylko 90 dni na zrealizowanie zamówienia. Kiedy prefekt nie wydaje zezwolenia na rozbudowę fabryki na pobliskim terenie, Guillaume przenosi produkcję do domu. Pierwszą ofiarą produkcji zostaje warzywniak. Guillaume chcąc udobruchać swoją żonę, Bernadette organizuje rocznicę ich ślubu w domu. Niestety, drugą ofiarą zostaje szklarnia i tropikalna ryba należąca do Bernadette. Ta, wściekła na męża, wprowadza się do hotelu. Następnie występuje przeciw niemu w wyborach na mera miasta pod szyldem "Obrony przyrody".

  Detailed    

  Places of action    

  Crew    

  Companies    

  Photos    

  Videos  

  Press reviews    

  User reviews

  Sources

Whole or part of the information contained in this card come from the Wikipedia article "La Zizanie (film)", licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.