Add a cover

General information  

  • Type : spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Activity : informatyka
  • Parent company : CD Projekt Investment
  • Starting date : 1994
  • Cessation place : Warszawa
  • Cessation date : 2007

Alias  

Ratings

This media has not been rated yet.
Be the first one!

To rate this media or to interact with your friends, create a free mediatly account. You'll also be able to collaborate with our growing community and make it you digital entertainment center.

Friends who like

Sign up to see which of your friends like this.

Linked media  

Linking media

Mediatly © 2013

Mediatly, The multimedia social network

Discover new movies and TV shows to watch, novels or comics to read, music to hear and games to play thanks to your friends. It's fast, free, simple and enjoyable!
To start discover a new world, Sign up for free

  
CD Projekt (1994)

This version of the card is from another language than your preferences.

Type :  

  Summary  

CD Projekt, CDP – polski wydawca i dystrybutor gier komputerowych oraz filmów, należący do spółki Optimus SA. Od 2008 do 2011 roku CD Projekt był częścią holdingu CD Projekt Investment.

Przedsiębiorstwo zostało założone w maju 1994 przez Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego. Od początku swojej działalności zajmowało się dystrybucją na polskim rynku oprogramowania na płytach CD-ROM.

Jest dystrybutorem takich firm jak CDV, JoWooD Entertainment, Konami, Microsoft, NCsoft, Sega, THQ, Ubisoft, Blizzard czy Vivendi Games. Od 1994 roku do dnia dzisiejszego CD Projekt zlokalizował przeszło 200 gier.

  Biography  

W początkowym okresie działalności CD Projektu sprowadzał oprogramowanie od dystrybutorów ze Stanów Zjednoczonych, niedługo później nawiązał kontakty handlowe z producentami gier. W ciągu trzech pierwszych lat swojego istnienia został dystrybutorem firm Acclaim, American Laser Games, Blizzard, Blue Byte, Interplay i Psygnosis. Firma zaczęła wydawać programy z instrukcjami i pudełkami w języku polskim, następnie rozpoczęto prace nad pełnymi tłumaczeniami gier. Przełomowe okazało się wydanie w maju 1999 roku gry Baldur's Gate; do prac przy podkładaniu głosów w polskiej wersji firma zatrudniła kilku znanych aktorów, m.in. Piotra Fronczewskiego i Wiktora Zborowskiego. Całkowita sprzedaż tytułu przekroczyła 100 tys. egzemplarzy.

W 1998 roku firma zaczęła wydawanie serii Strefa Niskich Cen .

W latach 1999-2000 w ofercie firmy pojawiły się m.in. gry Diablo II, Baldur's Gate II: Cienie Amn i Colin McRae Rally. W kolejnych latach CD Projektowi udało się pozyskać oferty na nowe gry zachodnich wydawców, dzięki czemu stał się dystrybutorem tytułów takich potentatów jak Atari, Konami, Disney, Microsoft, Sega i Vivendi.

W 2002 roku CD Projekt nawiązał współpracę z firmą Disney. W międzyczasie rozpoczęto dystrybucję na zasadzie wyłączności gier Ubisoftu na konsole PlayStation i PlayStation 2.

W lutym 2002 roku firma uruchomiła nową jednostkę – CD Projekt RED, zajmującą się tworzeniem gier komputerowych na PC. Pierwszą ich grą jest Wiedźmin, oparty na scenariuszu powstałym na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. W marcu 2005 zespół CD Projekt RED składał się z 31 osób.

1 lipca 2002 roku firma otworzyła biuro w Pradze.

W 2004 roku CD Projekt nawiązał współpracę z firmami Sega i THQ stając się wyłącznym dystrybutorem gier tych firm. W wyniku umowy z firmą Microsoft, CD Projekt został dystrybutorem w Polsce konsoli Xbox 360.

6 października 2005 firma uruchomiła własny wortal o grach o nazwie gram.pl. W ramach wortalu udostępniona została m.in. usługa „dożywotniej gwarancji” gier komputerowych – zniszczone nośniki podlegają wymianie, pod warunkiem uiszczenia opłaty manipulacyjnej. Gwarancja obejmuje cykl życia produktu i wygasa wraz z jego zniknięciem z rynku (nie ma tu znaczenia wydanie, CD Projekt wymienia nośniki dopóki prowadzi sprzedaż produktu w jakiejkolwiek serii czy reedycji).

1 lutego 2008 gram.pl stało się spółką niezależną od CD Projektu.

18 lutego 2008 firma stała się większościowym udziałowcem w Metropolis Software, studiu odpowiedzialnym m.in. za trylogię Gorky. Kolejną grą wydaną przez oby dwie firmy miała być gra They, obecnie ten projekt zawieszono. W tym samym roku, spółkę przekształcono w holding CD Projekt Investment a oddział wydający gry stał jego główną częścią.

Od 2003 przedsiębiorstwo corocznie umieszczane było na liście Gazel Biznesu – prowadzonym przez Puls Biznesu rankingu małych i średnich polskich firm – zajmując tam pozycje od 167. do 1388. . W 2007 uplasowało się 462. miejscu.

Obecnie CD Projekt to ponad 90-osobowy zespół, złożony ze specjalistów z dziedzin zarządzania, finansów, marketingu, sprzedaży, logistyki, DTP oraz grafiki komputerowej.

25 stycznia 2011 nastąpiła zmiana właściciela spółki CD Projekt w rejestrze sądowym. Oznacza to, że CD Projekt Investment zastąpiony został przez Optimus.

17 listopada 2011 podczas konferencji dla inwestorów firma ogłosiła, że wejdzie na rynek dystrybucji filmów kinowych. Pierwsza premiera zapowiedziana została na 2012 rok.

Jednym z wielu sukcesów firmy CD Projekt było stworzenie sagi gry RPG "Wiedźmin" opartej na twórczości Andrzeja Sapkowskiego.
Pierwsza część została wydana w 2007. Do maja 2011 roku łączna liczba sprzedanych egzemplarzy osiągnęła 1,87 mln. Poza tym Wiedźmin otrzymał około 100 nagród i wyróżnień. Wiedźmin, wydany w 15 wersjach językowych, jest pierwszą polską grą o tak dużym zasięgu.
Druga część została wydana 17 maja 2011 roku, i w przeciwieństwie do pierwszej części została wyprodukowana na autorskim silniku "REDengine". Wiedźmin 2: Zabójcy Królów sprzedał się na Świecie w nakładzie ponad 400 tysięcy egzemplarzy w pierwszym tygodniu po premierze.
Według CD-ACTION Wiedźmin 2 był najbardziej oczekiwaną grą 2011 roku. Tydzień przed premierą gry pojawiła się pierwsza recenzja drugiego Wiedźmina (produkcja otrzymała ocenę 9+/10).

Show more

  Game

  Photos    

  Videos  

  Press reviews    

  User reviews

  Sources

Whole or part of the information contained in this card come from the Wikipedia article "CD Projekt", licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.